100 vuotta itärajan tuntumassa -luentosarja Joensuussa

Takaisin kalenteriin »

Ajankohta: 
20.02.2017 18:00 - 20:00
Ajankohta: 
13.03.2017 18:00 - 20:00
Ajankohta: 
24.04.2017 18:00 - 20:00
Ajankohta: 
17.05.2017 17:00 - 19:00
Tapahtumapaikka: 
Joensuu

100 VUOTTA ITÄRAJAN TUNTUMASSA

100-vuotiaan Suomen itärajalla suhteet itäiseen naapuriin – konfliktit ja yhteistyö – ovat olleet osa arkea.  Raja on erottanut ja yhdistänyt, ja sen vaikutus on tuntunut  rajan pinnassa vuosien saatossa eri tavoin monilla elämän aloilla.

Joensuun Venäjän Ystävät ry järjestää yhdessä Pohjois-Karjalan historiallisen yhdistyksen, Itä-Suomen yliopiston Venäjä- ja rajatutkimuskeskus VERA:n ja valtakunnallisen Venäjän ja Itä-Euroopan tutkimuksen seuran kanssa sarjan luentoja ja keskustelutilaisuuksia sekä muita tapahtumia, joissa tarkastellaan ja muistellaan Suomen ja Venäjän/Neuvostoliiton välisiä suhteita ja yhteistyötä.

Kevään 2017 aikana järjestetään neljä luentoa.

20.2. maanantaina klo 18 ravintola Laiturissa Joensuun rautatieasemalla keskustellaan aiheesta:  RYSSÄVIHAN HÄLVENTÄJÄT - rähmällään oloa vai aitoa ystävyyttä ja yhteistyötä? Suomi-Neuvostoliitto-Seura Pohjois-Karjalassa 1945-85, alustaa SN-seuran Pohjois-Karjalan piirin historiikin kirjoittanut toimittaja Matti Ronkainen.

13.3. maanantaina klo 18 Itä-Suomen yliopiston Joensuun kampuksen Aurora-talon salissa AU 206 muistelee emerita professori Kaija Heikkinen Kahden Karjalan korkeakouluyhteistyön alkuvaiheita ja arkea; esitystä kommentoi kirjailija-toimittaja Pentti Stranius.

24.4. maanantaina klo 18 seutukirjaston Muikku-salissa Joensuun normaalikoulun venäjän kielen lehtori (eläkkeellä) Kaija Perho alustaa aiheesta: Mitä eväiksi Karjalaan? Koululaisyhteistyötä rajan yli. Muistoja matkoilta kertoo Kalle Kangaspunta.

17.5. keskiviikkona klo 17 seutukirjaston Muikku-salissa terveyskeskuslääkäri Tapio Hämäläinen kertoo suomalaisten sosiaali- ja terveyshankkeista Venäjän Karjalassa

Luennot jatkuvat syksyllä 2017. Aiheita ovat mm.:

Taloudelliset ja kaupalliset suhteet 
Kulttuuriväen yhteistyöhankkeet
Urheilujärjestöjen yhteishankkeet
Seurakuntien yhteistyö
Ystävyyskuntatoiminta

25.10. keskiviikkona Pohjois-Karjalan historiallinen yhdistys järjestää Carelicumissa seminaarin aiheesta Karjala, Suomi, Venäjä.