Pauli Saapungista kunniakonsuli

Maakuntaneuvos Pauli Saapunki on nimitetty Suomen ensimmäiseksi Venäjän Federaation kunniakonsuliksi. Kunniakonsulin toimipiiri kattaa Pohjois-Karjalan, Keski-Pohjanmaan, Pohjois-Pohjanmaan, Kainuun ja Lapin maakunnat.

Saapungilla on Venäjälle pitkät suhteet, hän on tehnyt lähialuetyötä kymmeniä vuosia ja vaikuttanut olennaisesti muun muassa siihen, että Kuusamoon saatiin rajanylityspaikka. Hän on toiminut myös Barentsin alueneuvoston puheenjohtajana 2007–2009 ja nykyisin hän johtaa johtoryhmän toimintaa valtakunnallisessa yrityskehittäjien Venäjä-verkostossa.

Suomi-Venäjä-Seuran Pohjois-Suomen piirihallitus onnitteli kunniakonsulia tuoreeltaan perjantaisessa kokouksessaan.

Matti Ukkola ja Anneli Kiiskinen onnittelevat kunniakonsuli Pauli Saapunkia Matti Ukkola ja Anneli Kiiskinen onnittelevat kunniakonsuli Pauli Saapunkia