Uusi avara Oulu - Venäjä-viikko 8.-14.4.2013

 

 

Hyväntuulinen pipopäinen partasuu, näyttelijä Ville Haapasalo on tullut meille tutuksi lähinnä televisioon tekemistään matkakuvauksistaan. Villellä on takanaan myös lukuisia elokuvarooleja, mutta suurin osa niistä Venäjällä: rajan tuolla puolen häntä voikin sanoa todelliseksi kansanjulkkikseksi.

Suomi-Venäjä-Seuran ja Oulun Elokuvakeskuksen yhteisprojektina toteuttama Villen vilimiviikot pyrkii valottamaan Haapasalon elokuvatyötä monelta eri suunnalta. Viikon kestävän tapahtuman aikana esitetään niin Villen Suomessa kuin Venäjällä tekemiä elokuvia sekä myös hänen jälkiäänitysroolejaan.  

Viikon avajaiset järjestetään Oulun kaupunginkirjaston Pakkalan salissa maanantaina huhtikuun 8. päivä kello 17.30 alkaen. Illan päätteeksi esitetään Ville Haapasalon yksi tunnetuimmista elokuvista, Aleksandr Rogozhkinin ohjaama II maailmansodan aikaan sijoitettu ihmissuhdetarina Käki.

Muut Villen vilimiviikkojen esitykset Oulun keskustan alueella järjestetään elokuvateatteri Studiossa (kulttuuritalo Valve, Hallituskatu 7 II krs.). Esityksiin on vapaa pääsy, elokuvat ovat joko suomenkielisiä tai useimmat niistä on tekstitetty suomeksi.

Studion esitykset aloittaa keskiviikkona 10.4. samoin Aleksandr Rogozhkinin ohjaama komedia Kansallisen metsästyksen erikoisuuksia, joka oli Haapasalon varsinainen läpimurto Venäjällä.

Seuraavana päivänä, torstaina 11.4. esitetään elokuvan jatko-osa Kansallisen kalastuksen erityispiirteitä, jossa Villellä on pienehkö sivuosa. Molemmat elokuvat olivat kotimaassaan suurmenestyksiä.

Perjantaina 12.4. näytettävä Iloiset veikot (Veseltshaki) on venäläisittäin harvinaisuus, koska se käsittelee osin komediallisen draaman keinoin homoseksuaalisuutta ja burleskia. Feliks Mihailovin   ohjaama elokuva osoitti aiheenvalinnallaan rohkeutta, kokonaisuus kääntyy edetessään vakavaan suuntaan. 

Lauantaina 13.4. Vieraalla maalla kuvaa toisenlaista identiteettiä sekin: Ilkka Vannen kotimainen komedia kertoo miehestä, joka naamioituu maahanmuuttajaksi rakkauden vuoksi.

Villen vilimiviikko päättyy sunnuntaina 13.4. Tuolloin näytetään lapsille japanilaisen Hayao Miyazakin pitkä animaatio Naapurini Totoro, jossa Haapasalo osoittaa dubbaajan taitonsa: elokuva on jälkiäänitetty suomeksi. Kansallisen metsästyksen erityispiirteitä ja Kansallisen kalastuksen erityispiirteitä esitetään vielä toisen kerran tapahtumaviikon lopuksi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Suomi-Venäjä-Seuran Oulun osastojen ja Pohjois-Suomen piirin järjestämän Uusi avara Oulu -viikon 8.-14.4.2013 aikana on mahdollisuus tutustua erilaisiin venäläisaiheisiin tapahtumiin:

Yleisölle tarjotaan viikon aikana tuttuja ja uusia yhteyksiä Venäjälle: Kuvia Arkangelista sekä Kronstadtista, ystävyyskuntien esittelyä sanoin ja kuvin.

Uuden Oulun ystävyyskaupungit esittäytyvät - valokuvanäyttely Oulun kaupunginkirjastossa Piazza-tilassa, Haukiputaan ja Kaakkurin kirjastossa koko viikon ajan.

Pietari on rock -valokuvanäyttely Valveella 8.-19.4.


Tiistaina 9.4. klo 18.00 Opettaako Siperia? Mukana oululainen valokuvaaja, yrittäjä Tauno Kohonen. (Nuottatupa, Torikatu 58-60, Oulu). Vapaa pääsy.

Keskiviikkona 10.4. klo 13-15.00 Avarretaan Oulua -kiertoajelu. Avoin kaikille oululaisille. Nouda ilmainen bussilippusi Suomi-Venäjä-Seuran toimistolta! Lähtö Oulun kaupungintalolta.

Keskiviikkona 10.4. klo 17.00 Lyhyt lento. SNS I Oulussa 1940. Nuoren tutkijan Niina Törmän luento SNS:n alkuvaiheista Oulussa. (Kirkkotorin koulutuskeskus, Asemakatu 5, Oulu). Vapaa pääsy.

Čičiliusku – nukketeatteria karjalaksi
Petroskoilaisen nukketeatteri Čičiliuskun vierailuesitykset nähdään 9.-12.4 koululais- ja yleisönäytöksinä. Teatterin ohjelmistossa on Mauri Kunnaksen kirjan mukaan Koirien Kalevala ja kansansatuihin perustuva lastennäytelmä Kuin hukka vasikalla muamona oli. 

Yleisöesitykset:

ke 10.4. klo 18.00 Heiton talo, Haukipudas (Törmäntie 15)
to 11.4. klo 18.00 Paulaharjun koulu, Oulu (Mielikintie 5)

Liput 5/10 euroa. Perhelippu 20 euroa.

Nukketeatteri Sisilisko perustettiin maaliskuussa 2005. Teatteri esiintyy livvinkarjalan ja vienankarjalan kielellä. Sisiliskossa on mukana Petroskoin yliopiston karjalan kielen opiskelijoita ja valmistuneita sekä kielen opettajia. Käsityönä tehdyistä nukeista ja rekvisiitasta vastaavat alansa ammattilaiset. Näytöksiä pystyy seuraaman vaikka ei osaa karjalaa. Nuket auttavat esitysten seuraamista.

Perjantai 12.4. Kirjailijavieraita Petroskoista
Petroskoilaisia kirjailijoita saapuu Pohjois-Suomeen Naapurit-kirjailijakiertueelle 8.-13.4.2013. Kirjailijat lukevat tekstejään Oulussa pääkirjastossa 11.4. klo 18 sekä lisäksi perjantaina 12.4. kirjallisuusklubi-illassa ravintola Vanhalla Palosasemalla klo 19.

Kiertueen kirjailijat ovat Jaana ZhemoiteliteDmitri Novikov, Alexandr Bushkovski sekä Sergei Filenko. Juontajana toimii kirjallisuuden läänintaiteilija Tuomo Heikkinen. Tilaisuudet tulkataan suomeksi ja niihin on vapaa pääsy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaana Zhemoitelite                                                    Dmitri Novikov

Kirjailijavierailun järjestää Taiteen edistämiskeskuksen Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun aluetoimipiste (entinen Oulun läänin taidetoimikunta) yhdessä Suomi-Venäjä-Pohjois-Suomen piirin sekä eri paikkakuntien toimijoiden kanssa.

Lauantaina 13.4. ajankohtainen Naapuruus-seminaari Holiday Inn -hotellissa Oulussa klo 12.00 alkaen. Seminaariin on osallistumismaksu. Kysy lisää toimistolta!

Illalla kaukasialainen ALAN tanssii koko 40 esiintyjänsä voimin pohjoisen ihmisten sydämiin kello 19 Madetojan salissa.
 
Sunnuntaina 14.4. Venäjä-viikon päätös. Suomi-Venäjä-Seuran Pohjois-Suomen piirijärjestön piirikokous. Henkilö- ja yhteisöjäsenille sekä suomalaisille ja venäläisille kutsuvieraille.

LiiteKoko
Rumputus_venäjä_viikko.pdf1.47 MT
Viikko-ohjelma.JPG266.42 Kt