Suomi-Venäjä-Seuran 70-vuotinen historia Pirkanmaalla nyt kirjana!

Tiesitkö, että seuralla on ollut oma kesänviettopaikka Teiskossa. Paikan nimi oli Saarensalmi. Se ostettiin vuonna 1949 Neuvostoliiton kaupalliselta edustustolta jäsenten kesävirkistyspaikaksi. Tai että Tampereen piirijärjestö harjoitti 1960-luvulla laivaliikennettä Näsijärvellä? Ylä-Pispala-Tahmelan osastolla oli oma kuoro jo vuonna 1944 nimellä Punatähti, joka muuttui jo seuraavana vuonna Skaalaksi. Kuoro ei koskaan lähtenyt "lentoon", toisin kuin Viinikka-Järvensivun vuonna 1945 perustettu Kanerva-kuoro ja Soitinyhtye.

Historia on todella värikästä ja mielenkiintoista ja jokainen uusiki jäsen saa tuntumaa siihen, mistä on ponnistettu nykypäivään.

Matti Vuorikoski: Juoksuhaudoista uussuomettumiseen. Suomi-Venäjä-Seuran 70 vuotta Pirkanmaalla. (Books on Demand 2015).

Kirja on myynnissä piiritoimistossa ja Messukylän osastossa sekä kustantajalla